Kot Ragdoll i pies Beagle

Szczęśliwe, towarzyskie i zawsze szukające przekąsek. Beagle to jedna z najpopularniejszych ras psów. Te merdające ogonem małe psy gończe są dobrze znane ze swojego przyjaznego usposobienia, zarówno w stosunku do ludzi jak i innych psów. 

Co w przypadku, gdy chcesz powiększyć swoją rodzinę i przyprowadzić do domu kota? Czy Beagle przyjaźnie powita nowego kociego przyjaciela?

Beagle posiadają instynkt ścigania mniejszych zwierząt, ponieważ pierwotnie były hodowane jako psy myśliwskie. Z tego powodu wiele psów gończych i innych ras myśliwskich nie radzi sobie dobrze z kotami. Jednak każdy pies jest inny i nie każdy z nich ma tak silny instynkt łowiecki. W wielu przypadkach Beagle będą dobrze dogadywać się z kotami, zwłaszcza jeśli jest to łagodna i spokojna z natury rasa kotów na przykład kot Ragdoll

Czy Twój Beagle jest gotowy na zamieszkanie z kotem?

Chociaż psy te są na ogół bardzo przyjazne, to należy pamiętać, że Beagle to nadal psy wykazujące instynkty łowieckie. Były szkolone do pracy w grupie, aby ścigać małe, szybko poruszające się zwierzęta. Zanim zdecydujesz się przywieźć kota do domu, poświęć trochę czasu na obserwację zachowania swojego psa.

Jeśli Beagle ciągle próbuje gonić koty, które spotyka podczas spaceru w okolicy, możesz przypuszczać, że będzie robił to samo z nowym kotem. Już teraz musisz zająć się szkoleniem psa, aby zachowywał się właściwie w pobliżu kota. Nawet jeśli Beagle nie wykazuje zainteresowania ściganiem kotów, sytuacja często zmienia się, gdy w domu mieszka więcej niż jeden pies. Gdy zwierzęta znajdą się w stadzie, instynkty myśliwskie Beagle z większym prawdopodobieństwem przejmą nad nimi kontrolę. Jeśli masz w rodzinie więcej niż jednego psa rasy Beagle, warto dobrze się zastanowić, zanim przyniesiesz kota do domu.

Zobacz też

Wybór kota

Udana koegzystencja kota i psa rasy Beagle nie zależy tylko od osobowości Beagle. Warto zastanowić się nad wybraniem odpowiedniej rasy kota. Należy zwrócić uwagę na charakter i stosunek do innych zwierząt przyszłego kociego członka rodziny. 

Koty Ragdoll to idealna rasa kotów do zamieszkania w domu z psem rasy Beagle mówi Karolina, właścicielka Raglotte – hodowli Ragdoll. Mają łagodny temperament i cechy osobowości podobne do psa. W rzeczywistości często nazywa się je szczeniakami. Koty są bardzo spokojne, przyjazne i nie wykazują agresywnego zachowania w stosunku do innych zwierząt. Potrafią być bardzo towarzyskie. Ponadto nie są terytorialne.

Wprowadzenie dorosłego kota do zamieszkania z Beaglem może być lepszym wyborem niż wprowadzenie kociaka. Kocięta są malutkie, bardzo aktywne i nieustraszone. Wszystkie te cechy sprawiają, że psom trudniej się oprzeć pogoni za kotem jak za zabawką. Jeśli przyprowadzasz do domu szczeniaka rasy Beagle, dorosły kot jest bardziej skłonny tolerować lub po prostu unikać psiej zabawy.

Jak zapoznać ze sobą zwierzęta ?

Wybrałeś idealnego kociego przyjaciela – Ragdolla. Teraz jesteś gotowy, aby zrobić kolejny krok i wprowadzić go do domu. Najważniejszą zasadą przedstawiania kota każdemu psu jest przeprowadzenie powolnego procesu socjalizacji z izolacją. Zarówno pies, jak i kot potrzebują przestrzeni i czasu, aby nauczyć się żyć w dobrych stosunkach.

Beagle mogą być uparte, ale niezwykle łatwo można motywować je jedzeniem. Nauczenie podstawowych poleceń posłuszeństwa psa pozwoli na kontrolowanie pierwszego spotkania. 

Umożliwienie pupilom przyzwyczajenia się do swojego zapachu przed bezpośrednim poznaniem to świetny sposób na rozpoczęcie ich wspólnego życia.Można to zrobić na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest umożliwienie kotu i psu spędzania czasu z kocami lub zabawkami, na których wyczuwalny jest ich wzajemny zapach. Inną popularną techniką jest karmienie psa i kota po obu stronach zamkniętych drzwi, umożliwiając im wzajemne poznanie zapachów, a także tworzenie pozytywnego skojarzenia między nowym przyjacielem a pysznym jedzeniem!

Zobacz również

Gdy Ragdoll i Beagle zaczynają się poznawać, kot będzie bardziej zachęcony do interakcji, jeśli wie, że w każdym momencie ma dokąd uciec. Przygotuj jakieś wyższe miejsce, takie jak półka czy drzewo dla kota. Może to być również pomieszczenie, do którego pies nie może się dostać. Nawet koty Ragdoll, które kochają inne zwierzęta, podczas zapoznania z psem będą potrzebować własnej, bezpiecznej przestrzeni. Kiedy zaczniesz pozwalać zwierzakom na interakcję, upewnij się, że doświadczenie jest bezpieczne i pozytywne zarówno dla pasa jak i kota.

Gdy po raz pierwszy pozwalasz na zapoznanie psa z kotem, trzymaj psiaka na przykład na smyczy. Dodatkowo upewnij się, że kot może uciec z pokoju, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nigdy nie zmuszaj Ragdolla i Beagle do interakcji, jeśli zwierzęta są niepewne lub niespokojne. Gdy tylko nastąpi pozytywna interakcja nie zapominaj o stosowaniu nagród i pochwał jako elementu pozytywnego wzmocnienia – nawet jeśli zwierzęta „tylko” ignorują się nawzajem, pozostając razem w tym samym pokoju. 

Dodaj komentarz