Jak zadbać o zdrowie psa Beagle? Typowe choroby Beagle

Beagle charakteryzuje się takimi cechami jak energiczność, odwaga, czy czujność. Jest to jeden z najchętniej kupowanych psów w naszym kraju. Zatem powinniśmy zapoznać się z prawidłowym sposobem zadbania o stan zdrowia Beagle. Tylko wtedy będziemy mogli całkowicie cieszyć się tym szlachetnym psem.

Jak prawidłowo zadbać o zdrowie Beagle

Jak odpowiednio zadbać o zdrowie Beagle? Bardzo ważne jest poprawne postępowanie ze szczeniakiem Beagle, ponieważ istotnie wpływa to na jego stan zdrowia w dalszych latach. Musimy uczyć go socjalizacji z innymi ludźmi, a także dotykania jego danych części ciała. Tylko wtedy piesek nie będzie bał się wizyt u weterynarza. Lecz nie tylko przyzwyczajanie do regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym są ważne, ponieważ trzeba uwzględnić też częste przeglądy pieska. Wówczas nie przeoczymy pierwszych ewentualnych oznak zagrożenia. Przycinajmy pazurki czworonoga, żeby uniknąć infekcji, które wywołane są zadrapaniami. Jeżeli chodzi o czesanie Beagle, to róbmy to chociaż raz w ciągu tygodnia. To wystarczy, aby usunąć brud oraz martwe włosy.

Zabiegi pielęgnacyjne

Pies tej rasy ma krótką sierść i tym samym nie ma konieczności często zażywać kąpieli, ale na pewno bardzo chętnie popływa on w jeziorze albo rzece. Jeżeli wykąpanie naszego pupila jest konieczne, to musimy zastosować specjalistyczne szampony, które nie spowodują suchości, czy podrażnienia jego skóry.

Powinniśmy sprawdzać zarówno zęby, uszy, jak i oczy naszego szczeniaka Beagle. Już od pierwszych momentów pobytu psiaka w domu, należy wprowadzać jako nawyk higienę pyska. Musimy oswoić pieska ze szczoteczką oraz specjalistyczną pastą do zębów. Poprzez takie działania możemy uniknąć narastającego kamienia nazębnego. Jeżeli jest tak, że pies nie akceptuje szczotkowania, wówczas można stosować tabletki albo spraye.

Pies, który spędza dużą ilość czasu na spacerach niestety jest podatny na różnego rodzaju pasożyty – pchły, kleszcze lub inne owady. Weterynarz dopasuje właściwą taktykę obrony przed nimi, którą powinniśmy zastosować. Takimi środkami ochronnymi są na przykład płyny, które rozpylamy na sierść lub wylewamy na skórę, pudry, czy tabletki, które zabijają zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne pasożyty, między innymi tasiemce i glisty.

Zobacz też

Rozwój psychoaktywny Beagle

Pewne jest to, że zarówno opieka nad stanem zdrowia Beagle, jak i zapewnienie mu właściwego psychicznego rozwoju są niezwykle ważne. Pies rasy Beagle to pies, który jest idealny do towarzyszenia człowiekowi. Jednak, aby całkowicie rozwinęły się jego użytkowe cechy, należy zapewnić mu aktywność psychiczną, jak i fizyczną.

Świetnym rozwiązaniem byłoby, gdyby psiak mógł mieszkać w domu z ogrodem. To właśnie tam pozbędzie się on nadmiaru energii.

Nieprawdą jest założenie mówiące, że spacery po okolicy są wystarczające dla psa. Psom tej rasy nie wystarczą krótkie spacery na smyczy. Aby odpocząć psychicznie potrzebują one zmęczyć się fizycznie przez bieganie, skakanie, czy to wdrapywanie się na przeszkody.

Istnieją sporty, które mogą stanowić interesujące rozwiązanie, aby zaspokoić potrzeby naszego psiaka, a są to:

  • dogtrekking,
  • canicross,
  • agility,
  • trening posłuszeństwa obedience.

Oprócz fizycznej aktywności powinniśmy zadbać również o umysłowe ćwiczenia naszego psa. Popularne dla psów gończych, zwłaszcza Beagle są nosework i coursing. Charakteryzują się one pracą węchu oraz aportowaniem. Ma to korzystny wpływ na prawidłową formę zarówno psychiczną, jak i fizyczną naszego pupila.

Choroby i zaburzenia rasy Beagle

Najczęstsze zaburzenia i choroby Beagle. Jest to pies, który jest mocny o zwartej budowie ciała. Żyje on około 15 lat, ale może żyć dłużej. Bardzo dużą rolę odgrywają ochronne szczepienia, ponieważ Beagle nie wykazuje odporności na choroby wirusowe, które występują u psów. Wykonuje się je tak, jak u innych ras psów.

Jeżeli mówimy o wadach dziedzicznych oraz dolegliwościach psa rasy Beagle, to warto omówić kilka ważnych schorzeń. Mają one wpływ na obraz zdrowia Beagle, a to ze względu na intensywną hodowlę, ponieważ ta rasa jest bardzo popularna.

Zobacz także

Dysplazja stawów Beagle

Choroba, którą można zaliczyć do podstawowych występujących u tej rasy psów jest dysplazja stawu łokciowego oraz biodrowego. W tej sytuacji taka budowa stawów, która jest nieprawidłowa, prowadzi do silnego bólu, a także stanów zapalnych. Jeżeli pies cierpi na tę dolegliwość, to ciężko mu się poruszać. Może dojść nawet do paraliżu. Jednak możemy znacząco ograniczyć pojawianie się tej dolegliwości poprzez leczenie farmakologiczne, lub w ostateczności operację. Istotną kwestią jest tutaj waga naszego pupila. Chorobę pogarszać może otyłość oraz zła dieta.

Choroby oczu

Kolejnym problematycznym elementem jeżeli chodzi o zdrowie Beagle są choroby oczu. Niektóre z tych dolegliwości powodują ograniczenie widzenia u psa. Ostatecznie mogą spowodować ślepotę. Pośród schorzeń oczu wyróżnić możemy dysplazję siatkówki – RD. Jest to jej wrodzona wada. Objawia się odwarstwieniem siatkówki. Przez to schorzenie pies zaczyna ślepnąć, aż całkowicie utraci on wzrok.

Drugą chorobą oczu o jakiej należy wspomnieć to atrofia siatkówki – PRA. Tutaj dochodzi do degeneracji siatkówki. Choroba ta występuje u psów zarówno dorosłych, jak i starszych.

Często pojawiającą się dolegliwością oczu jest również zaćma. Wówczas pogarsza się wzrok, a oko zaczyna mętnieć. Obecnie wykonuje się w tym przypadku leczenie, także operacje. Te działania częściowo pomagają.

Przeczytaj również

Skręt żołądka u Beagle

Niestety rasa Beagle jest szczególnie narażona na skręt żołądka. Ta dolegliwość występuje, gdy pies podejmuje duży wysiłek przed albo zaraz po jedzeniu. Bez interwencji chirurgicznej i to natychmiast, skręt żołądka doprowadzić może do śmierci psa. Dlatego, aby temu zapobiec powinniśmy dzielić dzienną porcję karmy na mniejsze części oraz karmić psa stopniowo. Bardzo ważne i wskazane jest też, żeby unikać wysiłku w porze i okolicach pory karmienia.

Dodaj komentarz