Szczeniak Beagle – wszystko co musisz wiedzieć o małym Beaglu

Jeżeli decydujemy się na kupno szczeniaka rasy Beagle, musimy mieć na uwadze to, że będzie on z nami dziesięć, a może i więcej lat. Powinniśmy dokładnie zastanowić się i przemyśleć różne ważne kwestie zanim przeprowadzimy transakcję kupna. Pamiętajmy, że pojawienie się w naszym domu psiaka Beagla całkowicie odmieni nasze życie, które dotychczas prowadziliśmy.

W jakim wieku najlepiej odebrać szczenię Beagle?

Jeśli szczenię zostanie odebranie od swojej matki zbyt wcześnie, może to spowodować różnego rodzaju behawioralne problemy, jakie są konsekwencją tego, że wystąpiły braki w nauce odpowiedniego zachowania, czego maluch uczy się od swojej matki oraz rodzeństwa. Istnieje zasada, która mówi nam o tym, że szczenię może być odebrane z hodowli dopiero po 8 tygodniu życia.

Gdzie najlepiej kupić szczeniaka Beagle?

Jeżeli zdecydowaliśmy, że do swojego domu przyjmiemy psa Beagle to mamy wówczas dwie opcje, aby tak się stało. Zdecydowanie, bardzo dobrą formą, jest pojechanie do schroniska dla zwierząt i zaadoptować zwierzę za niedużą opłatą. Prawie zawsze jest tak, że to psiak, który swoim wyglądem przypomina Labradora. Najprawdopodobniej nie będzie to jednak pies rasy Beagle. Na pewno nasz ulubieniec nas pokocha i podziękuje nam, odwdzięczy się, że zabraliśmy go ze schroniska. My również będziemy szczęśliwi z tego powodu i będziemy kochać naszego nowego pupila.

Jednak miejmy na uwadze to, że w takim przypadku nie będzie to dobre wyjście, jeżeli pragniemy posiadać rasowego Beagle z hodowli, wystawowego lub użytkowego. Jeśli tak jest, to najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do hodowli, która jest renomowana. Tam możemy zakupić psa z rodowodem. Wtedy taki piesek będzie miał cechy fizyczne oraz psychiczne właściwe dla danej rasy, którą reprezentuje.

Zobacz też

Szczepienia szczeniaka

Jednym z najważniejszych działań, jakie powinniśmy podjąć w trakcie opieki nad szczenięciem, jest wykonanie podstawowych szczepień, ponieważ jego układ odpornościowy nie jest jeszcze dobrze wykształcony, aby mógł chronić pieska przed chorobami. Pierwsze ze szczepień, jakie ma szczenię, przeprowadzane jest jeszcze w hodowli przez jej właściciela. Dzieje się to zanim szczeniak będzie odłączony od swojej matki. Następuje wtedy stan przejściowy, polegający na tym, że przeciwciała obecne w mleku suczki zastępowane są stałym pokarmem. Kiedy zakupimy już swojego pieska powinniśmy pojechać z nim do lekarza weterynarii. Tam ekspert po wykonaniu odrobaczenia zaplanuje terminy, kiedy odbędą się następne wizyty lekarskie. W Polsce szczepienie na wściekliznę jest obowiązkowe.

Pielęgnacja małego Beagle

Na szczęście pielęgnowanie szczeniaka Beagle nie jest zbyt trudnym zajęciem. Futro naszego pupila ma podszerstek, który jest nieprzemakalny. Dzięki temu jeżeli będzie taka sytuacja, że piesek się zabrudzi, to wystarczy tylko zmyć wierzchnią warstwę futerka ciepłą wodą. Dopiero starsze psy linieją okresowo, dlatego wyczesywać psa gęstą szczotką możemy wykonywać jeden raz w tygodniu. Z czasem, gdy nasz ulubieniec będzie dorastał, będzie on ścierał swoje pazurki biegając po różnego rodzaju powierzchniach szorstkich, ale dopóki pies jest szczeniakiem, należy podcinać je specjalistycznymi cążkami. Uszy oraz oczy przemywajmy wilgotnym wacikiem od czasu do czasu. Podczas, gdy szczenię posiada mleczne zęby, nie musimy zbytnio przykładać do nich naszej uwagi i specjalnie je pielęgnować. Lecz o zęby stałe trzeba już poważnie dbać. Powinniśmy je stale obserwować, a zmiany, które zobaczymy, zgłaszać lekarzowi weterynarii. W utrzymywaniu zębów w prawidłowej formie pomóc mogą gryzaki oraz poprawnie zbilansowana dieta.

Zobacz również

Socjalizacja szczeniaka Beagle

Na prawidłowy psychiczny rozwój psa ma bardzo duże znaczenie proces socjalizacji. U psa rasy Beagle czas jej trwania wynosi do około 16 tygodnia życia. Jednak nie znaczy to, że nasz przyjaciel po tym czasie się już nic nie nauczy. Po prostu jest to czas, kiedy piesek dzięki przeżywaniu pozytywnych, dobrych, miłych doświadczeń i chwil, integruje się ze światem. Wówczas ciekawość przewyższa jego lęk. Trwa wtedy proces nauki, aby nie reagować strachem i lękiem na nowe oraz nieznane elementy. Pies, który nie jest uspołeczniony, jest zalękniony, a także wycofany. Jednak poważnym problemem jest sytuacja, kiedy lęk psa zmienia się w agresję.

Szkolenie szczeniaka Beagle

Zwracać uwagę trzeba także na szkolenie naszego pieska. Z pewnością każdy z nas chce mieć psa, który jest dobrze wychowany oraz udomowiony. Możemy je przeprowadzić samemu w swoim własnym domu, pod warunkiem że posiadamy wiedzę o kształtowaniu zachowania psa. Ale jeżeli nie mamy takich informacji, to możemy zdać się na profesjonalistę w tym temacie, czyli trenera psów. Wtedy zapiszmy pupila na treningi posłuszeństwa, do psiego przedszkola lub szkoły, czy na treningowe spotkania w psich parkach. Poza samymi szkoleniami, jakie wybierzemy, naszym zadaniem jest zacząć od samego początku, czego nie zrobi za nas psi nauczyciel, czyli od nauki czystości.

Żywienie szczenięcia Beagle

Kolejnym zadaniem, jakie czeka na właściciela małego czworonoga jest wybranie odpowiedniej karmy dla niego. To jakość karmy odpowiada za takie kwestie, jak prawidłowe, dobre zdrowie, wzrost, samopoczucie oraz długość życia szczenięcia. Dieta musi być dobrze zbilansowana, to znaczy musi zawierać w sobie: tłuszcze, witaminy, białka, a także mikroelementy. To właśnie te składniki odpowiadają za zdrowie psiaka i pomagają mu w tym, aby wyrósł na silnego i zdrowego, dojrzałego psa.

Beagle – cena szczeniaka

To ile będzie kosztował nasz Beagle nie możemy jednoznacznie określić, ponieważ cena zależy od wielu różnych kwestii, między innymi koszty championatów, ogólne koszty dotyczące hodowli, badań, które zostały wykonane, liczba szczeniąt w danym miocie, czy to koszty krycia suki. Zawsze wycena szczenięcia jest indywidualna. Również płeć psa oraz jego przeznaczenie może mieć znaczenie i wpływać na kwotę, jaką trzeba zapłacić za pieska. Aktualnie cena szczeniaka rasy Beagle, który jest zarejestrowany w FCI oraz ZKwP, mieści się w przedziale od 3000 zł do 8000 zł. Znaleźć można również ogłoszenia, w których oferowane jest sprzedanie szczenięcia za kilkanaście tysięcy złotych.

1 komentarz do “Szczeniak Beagle – wszystko co musisz wiedzieć o małym Beaglu”

Dodaj komentarz