Beagle Ciekawostki i Fakty

Beagle jest jedną z najbardziej popularnych ras psów w Polsce. To bardzo urocze pieski z  miękkimi i dużymi uszami. Są świetne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, aczkolwiek potrzebują stanowczego opiekuna, który ustali zasady. Dobrze wychowany Beagle będzie bardzo przyjazny i czuły dla domowników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Beagle przeczytaj ciekawostki i fakty o tej rasie.

Beagle to wybitny pies pracujący

Za sprawą inteligencji i wyjątkowego węchu Beagle bardzo często wykorzystujemy jako psy pracujące. Wiele służ mundurowych na całym świecie np. na lotniskach wykorzystuje Beagle do przeszukiwania toreb podróżnych w poszukiwaniu zakazanych i niebezpiecznych przedmiotów. Często tropią materiały wybuchowe i narkotyki, a także co ciekawe pomagają wykrywać pluskwy, termity i inne szkodniki.

Uszy Beagle

Beagle mają duże, klapnięte uszy, które sięgają im do czubka nosa. Ciekawostką jest to, że uszy u tego psa przenoszą drobinki zapachów z otoczenia do nosa, dzięki czemu są świetnymi myśliwymi i doskonałymi tropicielami zapachów. Ponadto Beagle ma około 220 milionów receptorów zapachowych, czyli ponad 44 razy więcej niż człowiek. Pamiętaj tylko, aby regularnie czyścisz uszy swojego psa. Dzięki takiej pielęgnacji pozbędziesz się wilgoci z ucha psa, która nierzadko prowadzi do infekcji, a także pomożesz psu śledzić zapachy.

Kieszonkowy Beagle

Tak, te psy są małe, ale w przeszłości istniały tak zwane szorstkowłose Beagle i były tak małe, że nazywano je nawet kieszonkowymi. Rasa ta zmieniała się z biegiem czasu i obecnie stały się większe. Wraz z upływem lat hodowcy preferowali psy tej rasy o większych rozmiarach najpewniej chcąc tym samym zwiększyć możliwości łowieckie. Choć teraz również w miotach można spotkać osobniki wyraźnie mniejsze są to jednak wyjątki. Według wzorca FCI wysokość w kłębie Beagle powinna zawierać się w przedziale pomiędzy 33 cm a 40
cm, natomiast konkretna waga psa nie jest podana.

Zobacz też

Beagle to pies gończy

Beagle jest psem myśliwskim, który pierwotnie został wyhodowany w Wielkiej Brytanii do polowania na zające i króliki oraz inne małe zwierzęta. Ze względu na fakt, że jest to pies bardzo wytrzymały, energiczny i ma doskonały węch sprawdzał się w tej roli znakomicie. Rasa ta była nazywana „nosem z nogami” ze względu na jej umiejętności polowania nie odrywając nosa od ziemi. Beagle są również obecnie używane do polowań, ale stały się również pupilami domowymi.

Beagle lubią uciekać

Energiczny Beagle uwielbia spacery i potrzebuje co najmniej godziny ćwiczeń każdego dnia. Jeśli nie mają wystarczająco dużo ruchu, nudzą się i zaczynają uciekać, więc upewnij się, że Twój Beagle ma zapewnioną aktywność fizyczną. Natomiast kiedy budujesz ogrodzenie wokół swojego podwórka, ważne jest, aby było mocne i miało podmurówkę, aby Twój Beagle nie mógł się podkopać i wydostać. Warto również pamiętać, że Beagle potrafi sforsować ogrodzenie górą, więc wysokość również musi być właściwa.

Beagle musi mieć dyscyplinę

Większość psów rasy Beagle jest inteligentna ale też trudna do wyszkolenia. Jeśli zamierzasz opiekować się jednym z nich jako zwierzęciem domowym, upewnij się, że szczeniak pochodzi ze sprawdzonej hodowli. Na początku przyłóż się do wychowania psa. Nie dyscyplinując swojego Beagle’a, może on stać się ogromnym źródłem chaosu w Twoim domu. Jeśli tego nie zrobisz, Twój zwierzak pomyśli, że to wszystko jest tylko zabawą i że nie jesteś poważny. Musisz ustalić podstawowe zasady z twoim czworonogim pupilem, dzięki czemu stworzysz z nim wspaniałą więź.

Zobacz również

Beagle to jedna z najgłośniejszych ras

Beagle to bardzo głośna rasa psów. W związku z tym, lepiej nadają się do życia w domu niż w mieszkaniu jeśli nie chcemy mieć konfliktów z sąsiadami. Ciekawostką jest nazwa psa, która może pochodzić od słowa beag, co w celtyckim znaczy mały, lub od francuskiego słowa begueule czyli rozwarty pysk, wskazująca na jego głośne usposobienie. Ponadto psy tej rasy wydają wiele zabawnych odgłosów, które możemy posłuchać na wielu filmikach.

Specjalna cecha ogona Beagle

Beagle zostały wyhodowane celowo z ogonami, które mają na końcu biały kolor. To w połączeniu z wystającym pionowo do góry ogonem pomaga tym psom pozostać bardziej widocznym podczas polowania. Jak w przypadku innych psów, Beagle aby wyrazić emocje używa do tego ogona. Niestety podczas nadmiernego wysiłku lub innych zdarzeń losowych może wystąpić zwiotczenie lub zwichnięcie ogona Beagle.

Beagle w popkulturze

Beagle to nader często występujący pies w pop kulturze. Kto znas nie pamięta Odie z Garfielda, Snoopy z Peanuts, czy Gromita z Wallace. Tak, te postaci były wzorowane na rasie Beagle. Dodatkowo w filmie z 1990 roku o tytule Shiloh jednym z głównych bohaterów był pies tej rasy. Również osoby znane i celebryci często mają za towarzysza właśnie Beagle.

Beagle żyły w sforze

Beagle zostały wyhodowane aby polować w sforze, dlatego też mają charakter zwierzęcia stadnego. Pomimo swojego instynktu łowieckiego to psy bardzo towarzyskie i całkiem dobrze dogadują się z dziećmi czy innymi psami. Po prostu nie spuszczaj ich z oka jeśli wcześniej nie zapewniłeś im odpowiedniej dawki ruchu. Będąc właścicielem Beagle’a nie powinieneś zostawiać go samego na zbyt długo. Lubią towarzystwo, więc jeśli nie będzie Cię dłuższy czas, mogą zacząć gryźć różne domowe przedmioty czy kopać w ogrodzie.

1 komentarz do “Beagle Ciekawostki i Fakty”

Dodaj komentarz