Opieka i pielęgnacja Beagle – jak opiekować się psem?

Dużo ludzi zadaje sobie pytanie czy opieka nad psem rasy Beagle jest trudna. Beagle to psy krótkowłose, a ich pielęgnacja nie jest wymagająca. Więcej zaangażowania musimy włożyć w działania mające zapewnić opiekę naszemu pieskowi, takie jak, na przykład żywienie, warunki bytowe, właściwa psychiczna i fizyczna aktywność.

Pies rasy Beagle to aktywny, wesoły i radosny przyjaciel, który ma bardzo miłe i przyjazne usposobienie. Znakami charakterystycznymi tego psa jest wielka miłość do lasu, długich spacerów, a także niezwykle wyczulony węch. Pies tej właśnie rasy był kiedyś kompanem przy polowaniu. W dzisiejszych czasach jest to głównie pies rodzinny, którego zadaniem jest towarzyszenie człowiekowi.

Beagle jest określany mianem psa uniwersalnego, a to ze względu na jego łagodny, miły, przyjazny charakter wraz ze świetnym węchem. Jednak, żeby nasz pupil mógł wykorzystać całościowo swoje wszystkie zalety i zdolności, to musimy o niego odpowiednio dbać, zajmować się nim, kształtować go w naszym domu i to już od jego pierwszych w nim dni. Z tego artykułu dowiesz się jak troszczyć się o naszego czworonożnego przyjaciela.

Opieka i warunki bytowe Beagla

Beagle jest znany z tego, że jest to pies niezwykle aktywny, żywiołowy, ruchliwy. Zamiłowaniem jego jest ruch sam w sobie. Najlepsze środowisko dla takiego psa to dom z ogródkiem oraz wieś. Lecz w mieście też się sprawdzi, a to dlatego, że ta rasa jest bardzo elastyczna i odnajdzie się w miejskiej przestrzeni, w mieszkaniu. Gdy nasz pupil mieszkać będzie w mieszkaniu, to musimy mu zapewnić właściwą ilość ruchu, którego tak bardzo potrzebuje. Jeżeli pies nie ma możliwości na ruch w ogródku, to zwykły. Krótki spacer nie wystarczy, żeby mógł on pozbyć się nadmiaru energii. Jeśli tak jest, możemy to bardzo łatwo zauważyć poprzez obgryzanie przez niego mebli oraz niszczenie różnych przedmiotów użytku codziennego.

Kolejnym elementem, na jaki powinniśmy uważać to nadwaga. Problem ten dotyka psy, które przez większą ilość dnia leniuchują, ponieważ mają brak ruchu. Nadwaga oraz otyłość są poważnymi problemami, które są bardzo szkodliwe dla mięśni oraz szkieletu psa.

Karmienie psa Beagle

Beagle pomimo, że są średniej wielkości to, ze względu na swoją masywną budowę ciała, podatne są na różne choroby zwyrodnieniowe stawów. Jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, powinniśmy dbać o właściwą dietę naszego pupila. Powinna być bogata w witaminy oraz minerały. Podczas wzrostu pies potrzebuje nie tylko odpowiedniej diety, ale też właściwej jej dawki. Porcje pożywienia, które będziemy codziennie podawać naszemu przyjacielowi; dobrze jest podzielić na części. To, jak duża będzie dana porcja zależy od tego, jak aktywny jest nasz pies. Jeżeli psiak ma dużo ruchu, to tym samym powinien dostawać większą porcję pokarmu oraz częściej, czyli jego karmienie powinno być bardziej intensywne.

Szczenięta rosną w szybkim tempie. Dlatego właśnie nie powinny one dostawać karmy o zbyt dużej ilości kalorii, a także dodatkowo wzbogaconej. Jeżeli regularnie będziemy przekarmiać psiaka, wówczas szybkość jego wzrostu może bardzo szybko przyspieszyć. Szkielet młodego psa wciąż się rozwija i nie jest on jeszcze na tyle mocny, żeby utrzymywać zbyt dużą wagę pieska. Przekarmianie prowadzić będzie do nadwagi, a następnie otyłości naszego pupila. Potem wystąpić może zwyrodnienie stawów. Właśnie z tych powodów szczeniaki rasy Beagle powinny mieć zbilansowane pożywienie, które odpowiednie będzie do jego aktywności oraz wieku.

Zabiegi pielęgnacyjne Beagle

Właściwe zabiegi pielęgnacji również włączają się do poprawnej opieki nad psem. Właściciel czworonoga musi zapewnić mu stałą oraz dobrą higienę. Jeżeli chodzi o psa rasy Beagle to istotna jest całkowita czystość zwierzaka, a szczególnie zadbać trzeba o jego oczy, uszy, zęby, futerko oraz łapki. Rasa ta charakteryzuje się krótką sierścią z mocnym, grubym włosiem. Gubi ona włosy podczas całego roku. Jeśli zależy nam, aby zachować nasz dom czysty, to najlepszym rozwiązaniem jest czesać psa codziennie. Linienie jest bardziej intensywne dwa razy w ciągu roku – jesienią oraz zimą. Wtedy pies zmienia swoją szatę na zimową lub letnią.

Uszy Beagla są opadające, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę; ze względu na taki kształt następuje nieodpowiednia wentylacja, co prowadzi do stanu zapalnego aparatu słuchu. Na szczęście można temu zapobiec poprzez dbanie o czystość uszu psiaka oraz o to, żeby były one zawsze suche.

Zobacz też

Pielęgnacja zdrowia psychicznego i fizycznego Beagle

Błędem jest uważać, że pies rasy Beagle jest na tyle mądrym psem, że nie potrzeba jest go szkolić. Prawdą jest, że psy te mają świetny charakter. Natomiast gdy zostaną one pozostawione same sobie, bez treningów dotyczących posłuszeństwa, mogą sprawiać swojemu właścicielowi problemy. Aby zadbać o zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne psa, właściciel powinien mieć na uwadze odpowiednią dawkę ruchu oraz podstawowe przeszkolenie. Jest to konieczne minimum. Od hodowcy możemy się dowiedzieć więcej na temat dobrej opieki nad Beaglem.

Pomimo tego, że psy te kiedyś żyły na wolnym wybiegu, dobrze poradzą sobie one także żyjąc razem z człowiekiem w mieszkaniu. W tej sytuacji należy wyprowadzać psa na intensywne, długie spacery. Krótki pobyt psa w ogródku nie jest dobrym pomysłem. Zarówno szczeniakowi do jego prawidłowego rozwoju, jak i dorosłemu psu, aby miał dobrą kondycje psychiczną, potrzebna jest aktywność fizyczna, jak i psychiczna.

Beagle jest niezwykle zwinną, ruchliwą, aktywną oraz żywiołową rasą, dlatego też wymaga ona codziennie długich spacerów, które będą trwały przynajmniej 30 minut. Pies ten z miłą chęcią wykona różnego rodzaju czynności, które są związane z przenoszeniem rzeczy. Szczęście da mu również bieg obok roweru, zabawa z piłką lub spokojny, lecz długi spacer do węchowo ciekawych miejsc dla psa. W domu za to możemy zapewniać rozrywkę psu za pomocą różnych psich zabawek edukacyjnych i zręcznościowych, które są obecne na rynku.

Zobacz też

Podsumowanie

Beagle bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Taka relacja może być niezwykle głęboka, a także lojalna. Wszystko jednak zależy od więzi, którą tworzymy z pieskiem we wczesnym etapie jego rozwoju. Piesek stopniowo przyzwyczaja się do świata, który go otacza. Dzieję się to kiedy wkracza od do nowego domu, czyli od drugiego miesiąca życia. Czas ten nazywa się socjalizacją. Ma on bardzo ważny wpływ na całe życie psiaka. Opiekun powinien być wtedy bardzo troskliwy, czuły i ciepły, gdy będzie się opiekował pieskiem, a także podczas jego szkolenia. Na niepoprawne zachowanie czworonoga za to powinien reagować neutralnie. Wcześnie powinniśmy pokazywać pupilowi jak ma wyglądać właściwy kontakt dziećmi oraz innymi zwierzętami. Jeżeli okres socjalizacji będzie przeprowadzony prawidłowo, to pies wpoi sobie zasady wspólnego życia w rodzinie. Po tym okresie czeka nas już tylko wspaniały czas, trwający ponad dziesięć lat, spędzony razem z naszym wspaniałym czworonożnym przyjacielem, jakim jest Beagle.

Dodaj komentarz