Miotem szczeniąt określamy żywe, urodzone z tej samej samicy pieski, zazwyczaj po tej samej parze rodziców. W przypadku psów, które zarejestrowane są w FCI, dopuszcza się krycie suki dwoma reproduktorami. Po narodzeniu się szczeniaka wykonuje się genetyczne badania, aby ustalić ojcostwo. To istotna kwestia, ponieważ od tego zależy jakie cechy anatomiczne oraz psychiczne będą dziedziczone przez potomstwo od rodziców. Miot Beagle może się składać od jednego do kilkunastu młodych.
Kiedy suka może mieć pierwszy miot?
Suka Beagle, która jest zarejestrowana w FCI musi uzyskać hodowlane kwalifikacje tej organizacji, aby mogła ona mieć młode. Istnieje wiele wymogów, które stawiane są hodowcom, którzy chcą rozmnażać swoje psy. Wśród nich jest: wpis do księgi rodowodowej, rejestracja w odpowiednim oddziale związku, suka musi mieć ukończony 18 miesiąc życia, a także oceny na trzech wystawach, także międzynarodowych – przynajmniej bardzo dobre.
W takiej sytuacji, wystawy są przeglądami hodowlanymi. Koniecznością, aby suka mogła być w hodowli, jest uzyskanie przez nią stałych kwalifikacji hodowlanych. Takie uprawnienie traci ważność wraz z końcem kalendarzowego roku, kiedy suka osiągnęła 8 rok życia. Natomiast na wniosek właściciela hodowli można pokryć sukę w kolejnym roku, jeśli było tak, że suka ta do tej pory dawała zdrowe, dobre, wartościowe oraz mało liczne mioty.
Ile szczeniąt w miocie może mieć Beagle?
Powszechnie wiadomo, że psy, które są większe, mają mioty bardziej liczne, ale te średniej wielkości jak Beagle również. Lecz trzeba mieć na uwadze, że są od tej zasady wyjątki. Przykładowo można wspomnieć o małym pekińczyku, który urodzić może nawet do jedenastu szczeniaków. Jednak liczne mioty to bardzo duże obciążenie dla suczki. Poród z takiej ciąży zawsze jest dużym zagrożeniem.
Rasa Beagle na świat wydaje od jednego do kilkunastu szczeniaków. Zwykle dzieje się tak, że pierwsza ciąża suki skutkuje bardziej licznym miotem. Liczebność ta zmniejsza się razem z wiekiem suczki. Znacząca jest też pora roku, ponieważ zauważono, że mioty wiosenne są większe niż te podczas innej pory roku.
Na liczbę szczeniąt, które pojawią się w miocie wpływ ma także sposób zapłodnienia. Znaczenie ma proces inseminacji, czyli sztucznego zapłodnienia oraz nieuchronnie obumieranie plemników, gdy są pobierane, transportowane oraz aplikowane. Ilość oraz jakość nasienia z wiekiem zaczyna się zmniejszać, dlatego należy zwrócić uwagę na wiek reproduktora.
Beagle rodzą od jednego do kilkunastu młodych. Mamy bardzo mały wpływ na to jak liczny będzie miot. Można jedynie wybrać jak najlepsze psy, dać im dobre, właściwe warunki, podawać wartościowy pokarm i rozmnażać w odpowiednim czasie. Jednak miejmy na uwadze, że wszystko zależy od natury.
Planowane mioty Beagle
Zawsze hodowcy umieszczają, czy to na swojej stronie internetowej, czy w ogłoszeniu informację o planowanych miotach lub zapowiedź miotu. Informuje on o hodowlanych planach na okres danego roku. Gdy przeglądamy taką zapowiedź, powinniśmy zainteresować się kilkoma istotnymi informacjami dla kupującego. Taka wiedza może nam pomóc, gdy będziemy podejmować decyzję jaką wybrać hodowlę Beagle.
Zobacz też
Na początku dowiedzieć się możemy, które psy będą rodzicami szczeniaków. Są tam zawarte informacje na ich temat. Abyśmy mogli pozyskać rasowego pieska, psy te muszą być zarejestrowane w FCI oraz Związku Kynologicznym w Polsce i to właśnie to musimy odszukać w zapowiedzi hodowcy. Potem sprawdzić należy stan zdrowia rodziców, uwzględniając wyniki przeprowadzonych badań. Jak wiemy, jeżeli rodzice będą zdrowi, to dzieci także. Ważnymi dla nas elementami będą zarówno wygląd, umaszczenie, cechy psychiczne pieska, jak i wiek suki, to ile było już miotów, ich liczebność oraz jakość.
Podczas analizy wystawowych osiągnięć oraz wynikach testów użytkowych, sprawdzamy zarówno rodziców, jak i przodków przyszłego miotu. Jest to bardzo ważny element jeżeli chcemy wykorzystać pieska do służby dla człowieka.
Liczebność danego miotu szacuje się na podstawie badania RTG oraz USG. Gdy hodowca informuje o tym fakcie przyszłego kupującego, umożliwia mu rezerwację szczeniaka, podpisanie umowy wstępnej zakupu oraz wniesienie opłaty.
Przegląd miotu Beagle
Każdy właściciel hodowli, który należy do ZKwP, w której narodziły się szczenięta, obowiązkowo musi zwrócić się do Oddziałowej Komisji Hodowlanej, aby uzyskać uznanie przeglądu danego miotu. Tego typu kontrola odbywa się, gdy szczenięta uzyskają 6 tydzień życia. Jego celem jest to, aby określić czy szczenięta zgodne są z anatomicznymi oraz genetycznymi wskaźnikami rasy Beagle. Miejmy na uwadze, że pomimo takiego przeglądu fachowiec nie ma możliwości przewidzieć, czy dany szczeniak będzie wybitny i, czy osiągnie on championat. Jest na to za wcześnie. Przegląd miotu jest zadaniem koniecznym dla hodowcy, aby uzupełnić swoją hodowlaną dokumentację oraz dostanie metryk urodzenia piesków. To właśnie dzięki temu dokumentowi, przyszły właściciel może ubiegać się o wydanie rodowodu dla swojego psa rasy Beagle.
Umaszczenie szczeniąt w miocie Beagla
Wzorzec FCI mówi nam, że uznane kolory futra psa rasy Beagle to: trójbarwny i może być (czarny, płowy i biały) błękitny, płowy i biały; biały w łaty: borsucze, zajęcze, cytrynowe; cytrynowy z białym, płowy z białym, czarny z białym, czerwony z białym, jednolicie biały.
Według wzorca FCI u psów rasy Beagle jest dopuszczalne każde umaszczenie psa gończego. Ponadto został dopuszczony również do tej pory nie uznawany kolor wątrobiany, z końcem ogona w kolorze białym. Szczeniaki trójkolorowe są bardzo popularne wśród kupujących.
Czasami zdarza się tak, że narodzą się szczeniaki o innego rodzaju umaszczeniu, ale niestety są to mutacje genetyczne, które nie są pożądane i nie uznaje ich ZKwP.
Nie wiedziałam, że Beagle może mieć ponad 10 szczeniaków w miocie. Przecież to taki niewielki pies :)